pondelok, marca 09, 2015

Narodeniny, naše klzisko a globálne otepľovanie

Hokejová sezóna sa v deň Damiánových narodenín definitivne skončila. Dami, Eric, Levi, Jackson, Sydney, Aiden, Samir a Osama ju slávnostne uzavreli korčuľovačkou a šmýkačkou na pomaly sa topiacom ľade. (A samozrejme, nechýbala pizza ani koláčik).

Tohoto roku bolo klzisko väčšie a profesionálnejšie. Malo čosi vyše 14m x čosi vyše 8,5m (28x46 ft) a zaoblené rohy. Biely plast dookola "mantinelov" chránil fôliu pred trvdými strelami a okraj ľadu pred poludňajším slnkom. A nechýbalo ani umelé osvetlenie na večerný hokej! Ale to ste vlastne videli na videu v predošlom poste.

Ďalšou novinkou bolo, že sme sa zapojili do vedeckého projektu na dokumentovanie globálneho otepľovania. Áno, áno, naše klzisko prispieva k serióznej vede. "Crowdsourcing" je moderný spôsob robenia vedy - zoológovia neobjavujú nové živočíšne druhy potĺkaním sa po pralesoch, ale prezeraním fotiek na internete, ktoré nafotili turisti; matematici neriešia problémy hodinami strávenými na zadku a krvopotným písaním, škrtaním, prepisovaním a znova škrtaním..., ale opísaním problému na vlastnom blogu a v diskusii sa už niekto nájde, kto úlohu buď vyrieši. alebo aspoň ponúkne myšlienku, ktorá vyriešeniu pomôže. No a enviromentálni vedci nechodia po svete umiestňovať teplotné sondy ale hľadajú ľudí, ktorí pravidelne stavajú klziská a zbierajú údaje o "korčuľovateľnosti" počas celej sezóny.

Tá naša trvala 13 týždňov a graf dole ukazuje podrobnosti. Na osi y je kvalita ľadu, kritérium značne subjektívne, ale jednoducho povedané, korčuľovať sa dalo, keď tam nejaká čiara je. V dňoch, kde je graf pretrhnutý, bol ľad príliš mäkký alebo tenký na korčuľovanie. Takže prvotné dáta máme, a už len budeme sledovať, ako sa u nás globálne otepľuje.
Mimochodom, stránka projektu je www.rinkwatch.org . Kliknite na mapu, počkajte kým sa načítajú klziská (symboly korčuliara, hoci dnes im tam niečo haprovalo a bolo to pomalé) no a potom už len kliknite na to naše. Pozor, je to skúška z geografie Michiganu! Sme zvedaví, či viete, kde naše klzisko hľadať.

2 komentáre:

miro, bj povedal(a)...

Ahoj, našiel som ho na prvý šup. Veď ináč sa ani nedá, keď ste vo svojej zemepisnej šírke a dĺžke jediný!!! Ale do projektu sa zapojili úctyhodné počty. Len tak ďalej, len kde ste zobrali taký veľký stôl pre oslávencov.....

Katka and Tibor povedal(a)...

Za správne vyriešenie zemepisnej úlohy je samozrejme odmena - poukaz na pobyt v Slovenskom Domčeku (to je ten hneď vedľa klziska). Stôl máme veľký a pobyt vôbec nemusí byť v zime na ľade!